Svartviksslingan 75
Bostadsfakta
Allmänt
Antal rum
3 varav 2 sovrum
Boarea
77.5 kvm. föreningens information
Hiss
Ja
Våning
3 av 5
Balkong
Ja
RUMSBESKRIVNING
-Stor möblerbar entréhall med gott om plats för avhängning av ytterkläderna. Plats finns barnvagn om behovet finns. Tre rymliga garderober erbjuder bra förvaringsmöjligheter och praktiskt med sittbänk. Ekparkett löper från hallen vidare in genom lägenheten.
I anslutning till hallen finns en rejäl walk-in closet som erbjuder massor med förvaringsmöjligheter, en dröm för klädälskaren!
-Stort badrum med kaklade vita väggar och sandfärgat klinkergolv med golvvärme. Duschplats med glasvägg, handdukstork, toalett och handfat med kommod. Infällda spotlights i taket. Fönstret bjuder på fantastisk utsikt över Mälaren och lite speciell känsla att se båtarna glida förbi utanför när du duschar. Fönstret ger även bra ljusinsläpp och vädringsmöjligheter.
- Köket är något alldeles extra med stora, ljusa ytor och fantastisk sjöutsikt. Underbart kök för matälskaren med bra arbetsytor och goda förvaringsmöjligheter. Stilrent med vita skåpluckor och svart exklusiv granitbänkskiva med ljus stavmosaik på väggen ovanför. Maskinellt finns kyl/frys, induktionshäll, ugn, fläkt, mikro och diskmaskin. Den öppna planlösningen mot vardagsrummet ger härlig rymd och trevlig social kontakt mellan rummen. Matplatsen rymmer ca 6 personer men plats finns för långbord när släkt och vänner kommer på besök.
Via köket kommer du till balkongen som vetter rakt ut mot Mälaren och utsikten är något långt över det ordinära. Magnifik sjöutsikt som är lika vacker på dagen när solen glittrar i vattnet men också på kvällen när stadens siluett speglas i vattnet. Ett skådespel var dag. Harmonisk plats för en avkopplande drink, en god middag eller bara att koppla av till synen av segelbåtarna som glider förbi. Här är det lätt att sudda ut gränsen mellan ute och inne så släpp in humlesurr och fågelkvitter och gör balkongen till ett grönskande uterum under långa sköna sommardagar. Inglasningen gör också att balkongen kan nyttjas så gott som året runt.
-Vardagsrummet är ljust och lättmöblerat med gott om plats för både sällskapsmöbler och bokhyllor. Även ett matbord ryms här ifall ni önskar ett till utöver det i köket. Fönstren bjuder på sjöutsikt ner över småbåtshamnen och tack vare den öppna planlösningen kan ni även sitta i soffan och se Mälaren genom köket.
-Sovrum 1 används idag som master bedroom och rymmer enkelt dubbelsäng och sovrumsmöbler. Precis som i vardagsrummet ser ni Mälaren och småbåtshamnen genom fönstret.
-Sovrum 2 är lite större än sovrum 1 och rymmer givetvis även det dubbelsäng och sovrumsmöbler. Mycket bra förvaring med garderobsvägg och här får ni också vidöppen sjöutsikt över Mälarens glittrande vatten. Vilken dröm att kunna sova här och lyssna på vågorna och sjön vara det första ni ser när ni vaknar på morgonen.
OMRÅDE
Här finns allt vad ett kvalitativt boende innebär med en lugn trygg miljö vid Mälaren och samtidigt nära City och Alviks Torg.
Ett mycket populärt och omtyckt område med härliga grönområden, trevliga lekplatser och populära badplatser med flera badbryggor och sandstrand. Omåttligt uppskattade inslag av alla boenden i området! Runt knuten finns härliga promenadstråk längs Mälarens stränder och för den båtintresserade finns båtklubb och båthamn på ett par minuters avstånd. Längs vattenbrynet finns även flera väldigt uppskattade grillplatser. Samfälligheten har ett mycket påkostat och populärt gym för den som gillar att träna. Gymmet finns vid badviken bara meter från badbryggan för ett härligt dopp efter passet. Finns även bastu här för den som är lite frusen eller bara vill ha det lite skönt.
I Minneberg och närområdet finns flera populära förskolor.
På torget finns en välsorterad Coop livsmedelsbutik som har öppet till kl. 21.00 samt en sushirestaurang.
På ca 10 minuters promenad, alternativt några minuters busstur med nr 114, ligger Alvik med T-banans samtliga tre gröna linjer som snabbt och smidigt tar dig till City på ca 12 minuter. Även Tvärbanan avgår härifrån med spårvagn mot Globen/Hammarby Sjöstad via Liljeholmen samt mot Solna C via Bromma Blocks och Sundbyberg. Vidare kan man ta 12:ans spårvagn genom idylliska villaområden via Äppelviken och Ålsten till Nockeby. Flera busslinjer avgår också härifrån till bl.a. Spånga station och Bromma flygplats.
Mysiga Alviks Torg erbjuder caféer, butiker, banker, två gym, SALK-hallen, mataffär och ett par högklassiga restauranger vid vattnet.
Vid Tranebergsplan finns butiker, restauranger, pizzeria och apotek.
Fem minuters promenad till nyrenoverade Tranebergsparken med plaskdamm, gungor, studsmatta, lekplatser, utegym, tennisbana, basketplan och fotbollsplan. Gångavstånd till Alviksskolan med årskurserna F-6 samt i årskurserna 7-9.
En kort cykeltur över Tranebergsbron och ni når Kungsholmen och vidare mot City.
Ekonomi
Lägenhetsnummer
206
Pris
5 695 000 kr utgångspris
Avgift
4820 kr/mån
Kommentar till avgiften
inkl värme, V/A, bredband, kabel-TV & IP-telefoni
Förening
Föreningsnamn
Brf Tangen nr 266
Organisationsform
Bostadsrätt
Organisationsnummer
716418-6939
Gatuadress
Svartviksslingan
Postnummer
16738
Ort
BROMMA
Äkta/oäkta förening
Äkta
Allmänt om föreningen
BRF Tangen nr 266.
Föreningens fastigheter byggdes 1986 och ägs med äganderätt. Består av 304 bostadsrättslägenheter samt 21 lokaler (2 förskolor. 2 kontorslokaler, samt extra förråd som hyrs ut). Föreningen äger marken vilket är tryggt för framtiden, inga nya dyra tomträttsavtal som skall tecknas. Bostadsrättstillägg till hemförsäkringen finns via föreningen och ingår i avgiften vilket gör att hemförsäkringen blir billigare för alla boende.
Mer information finns på föreningens hemsida; www.hsb.se/stockholm/brf/tangen samt www.minneberg.com
EKONOMI
Föreningen har mycket god ekonomi där man 2015 kunde sänka avgifterna med hela 10%. 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 och 2018 var januari månad avgiftsfri, detta bestämdes från år till år.
Pga senaste tidens höjda räntekostnader och omkostnader så höjdes avgiften januari-23 med 10% och januari -24 med 5%. Första höjningarna på väldigt många år.
GEMENSAMMA UTRYMMEN
I huset finns en fin och välutrustad tvättstuga, lätt att få tider.
Praktiskt med sopnedkast på samma våningsplan som lägenheten.
Brf Tangen är tillsammans med föreningarna Sandvik, Tranan och Svartvik i området medlem i "Minnebergs Samfällighetsförening" som bl.a. ansvarar för områdets värmeproduktion, miljöstation, p-garage, badbrygga, båthamnen med föreningens båtplatser mm. Här finns diverse gemensamhetslokaler;
- 5 st. gästlägenheter.
- 2 st. samlingslokaler, Badviken i nr 17 och Båtviken i nr 89.
- Bastu & Motionslokal & bridgeklubb i Badviken.
- Bordtennisrum i anslutning till Båtviken.
- Grovsoprum intill panncentralen.
- Fotoklubb, nr 114.
- Snickeriverkstad, nr 89.
- Tvättstugor finns tillgängliga i alla hus.
- 2 st. vävstugor, nr 11 & 81
PARKERING
Det finns möjlighet att hyra parkeringsgarage genom Minnebergs samfällighet som ansvarar för ca 528 st p-platser. För dig som har motorcykel eller moped finns det gallerförsedda platser att hyra. Gästparkeringar finns och kostar 5 kr/timme. Det går även bra att parkera på gatorna i Traneberg, boendeparkering där.
TV OCH INTERNET
Kabel-TV baspaket från Tele2 ingår i avgiften.
Bredband. Hastighet: 250 Mbit/s. Leverantör: Telenor. Ingår i avgiften. Kan uppgraderas till 1000 Mbit/s.
Äger föreningen marken
Ja
Överlåtelseavgift
2005 kr
Pantsättningsavgift
859 kr
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Överlåtelseavgift betalas av
Säljare
Byggnad
Typ av byggnad
Flerbostadshus
Boarea
77.5 kvm
Byggnadsår
1986
Fönster
3-glas
Uppvärmning
Värmepump, olja och el
Ventilation
Mekanisk frånluft
Bredband
Kabel-TV baspaket från Tele2 ingår i avgiften.
Bredband. Hastighet: 500 Mbit/s. Leverantör: Telenor. Ingår i avgiften. Kan uppgraderas till 1000 Mbit/s.
Energideklaration
Utförd
Ja, 2019-04-01
Primärenergital
118
Övrigt
Allmänt om bostaden
- Till lägenheten disponeras ett källarförråd om drygt fem kvm.
- Tvättstuga finns i huset. Lätt att få tider.