+ Drömboende vid havet med bastu och brygga i föreningen
+ Magnifik sjöutsikt och radhuskänsla i skärgårdsidyll
+ Stor balkong med eldriven markis
+ Två stilrena badrum
+ Master Bedroom med havsutsikt och direkt utgång till en nedre balkong.
+ Fiber 1000/1000mbit
Välkommen till en unik boendemöjlighet på Stensnäs udde – där skärgårdens lugn möter modern komfort, endast ca 40 minuter från Stockholm. Här får du en fantastisk etagelägenhet med radhuskänsla, terrass, balkong och en panoramavy över Trälhavet som måste upplevas på plats.
Ett hem där havet alltid är närvarande
Tänk dig att vakna upp till solens glitter över fjärden, ta morgonkaffet på en av dina uteplaster och njuta av den friska havsbrisen. Från ditt sovrum har du direkt utgång till balkongen med en utsikt som sträcker sig över skärgårdens kobbar och skär. På kvällen kan du koppla av på din balkong, där ljuset dansar på vattenytan medan båtarna sakta passerar förbi.
Skärgårdsliv med bekvämligheter
Här bor du med havet som granne, med möjlighet till båtplats vid föreningens bryggor, bastu med panoramautsikt och en egen badstrand. För den aktiva finns vackra promenadstråk längs vattnet hela vägen till tex Breviksbadet. På sommaren kan du ta ångbåten Storskär direkt till Stockholm från närliggande Lerviks brygga.
Trots den natursköna omgivningen har du bekvämt avstånd till vardagens nödvändigheter – Åkersberga centrum når du på 10 minuter och Margretelunds centrum på endast 5 minuter.
En plats där varje årstid har sin charm
Hösten bjuder på färgsprakande skärgårdsvyer, vintern på gnistrande istäcke över fjärden, våren på naturens uppvaknande och sommaren på ljumma kvällar på en av de tre uteplatserna. Om du drömmer om ett liv där havet och naturen spelar huvudrollen, har du hittat ditt hem.
Välkommen att boka en visning och upplev denna skärgårdsdröm på plats!
Två plan av genomtänkt design och havsnära harmoni
Entréplan:
Vid ytterdörren möts du av en trevlig uteplats. Direkt innanför dörren välkomnas du av en rymlig hall med generös dubbelgarderob för smart förvaring. På detta plan finns även ett sovrum som idag används som vardagsrum/tv-rum, vilket skapar en flexibel planlösning. Det stilrena, helkaklade badrummet håller hög standard och erbjuder en modern och elegant känsla.
Vidare in i bostaden öppnar sig kök och allrum upp i en öppen och inbjudande planlösning. Stilrena materialval, med de senaste inom vitvaror. Induktions häll, Kyl och frys -dec 2024, ny ugn 2025. Härifrån kan du blicka ut över fjärden och njuta av en utsikt som förmedlar en känsla av total harmoni och livskvalitet – en vy du aldrig tröttnar på.
Nedre plan:
Här finner du det ljuvliga Master Bedroom, en privat oas med garderober längs en hel vägg som erbjuder generös förvaring. Från sovrummet har du direkt utgång till en balkong, där du kan vakna till solen över det glittrande vattnet och låta havets lugna vågskvalp bli en del av din vardag.
På detta plan finns även praktisk förvaring under trappan samt extra garderob. Som kronan på verket finns ett stilrent, helkaklat badrum i toppklass, utrustat med både dusch och badkar. Här har du även en tvättsektion med tvättmaskin och torktumlare – en perfekt kombination av funktion och komfort.
Externt förråd på ca 7 kvm.
Egen parkeringsplats med motorvärmare, vissa har möjlighet till laddstolpe för elbil (kan vara kö).
Lugnt läge på återvändsgränd, med mycket begränsad trafik.
Ett hem som bjuder in till både avkoppling och livsnjutning – varje dag!
Historia om platsen:
Stensnäs udde – en plats med historia och skärgårdsmagi
När du svänger nerför backen mot Stensnäs udde öppnar sig en vy som tar andan ur dig – ett storslaget möte mellan hav och natur. Här, där bryggorna sträcker sig ut i det glittrande vattnet, klipporna möter horisonten och sandstranden bjuder in till barfotapromenader, är det lätt att förstå varför denna plats är något alldeles extra.
Historien om Stensnäs börjar för över 100 år sedan, när direktör Olsson från Gävle förälskade sig i denna unika skärgårdsmiljö. År 1903 lät han uppföra en gedigen sekelskiftesvilla, där han kunde sitta vid de stora panoramafönstren och låta blicken vandra över kobbar och skär medan nya idéer tog form.
Med tiden spreds ryktet om Stensnäs rofyllda och natursköna läge. 1943 förvärvades udden av Stockholms-Roslagens Järnvägar, senare SJ, och fram till 1970 fungerade området som en semesteridyll för SJ:s anställda.
1984 tog Immanuelskyrkan över fastigheten och använde den för sin verksamhet. 1997 tillkom den imponerande sjösalen, byggd på pålar över vattnet, med storslagna fönster och högt i tak – en plats där många besökare fick uppleva skärgårdens stillhet.
År 2011 tog Genova Bostad över och förvandlade området till det det är idag – en modern skärgårdsidyll med exklusiva bostadsrätter, där havet och naturen fortfarande är huvudpersonerna. Här möts historia och nutid i en harmonisk balans, där du kan leva och bo med havet som din närmsta granne.
Idag äger BRF Stensnäs föreningen och området. Huset som säljs nu är byggt 2015.